image1 image2 image3

Створюючи пазл

Ванкувер Канада
  Канадський архітектор і теоретик міського планування Гаетан Руайе про проблеми мегаполісів

 

  Канадський архітектор і теоретик містобудування Гаетан Руайе, відвідав Москву як член журі міжнародного конкурсу концепцій парку «Заряддя», поговорив про майбутнє «Заряддя», проблеми великих міст і способах їх вирішення.

Гаетан Руайе – архітектор, планувальник, автор книги «Time for Cities». Керує департаментом міського планування, екології та парків Великого Ванкувера, одного з кращих міст світу за якістю життя.

- Які ваші враження від Заряддя? Яким ви бачите новий парк?
- Неймовірне місце з точки зору потенціалу. Розташування, річка, розмір території - будь планувальник був би щасливий працювати з таким простором. Коли я вперше побачив карту Заряддя то подумав, що це ідеальне місце для парку. При плануванні нового міста перше, що ви робите, – шукаєте місце для громадського простору, і, якщо на території є ділянка на пагорбі з видом на річку, це найкраще місце для суспільного життя. Ви резервуєте цю ділянку і тільки після цього будуєте дороги, торгові центри та офіси.

У разі міст з історичною забудовою все набагато складніше. Якщо в центрі немає великого парку, тому що протягом століть місце не було відособлене, буває вкрай складно виділити для нього простір. Далеко не в кожному місті таке взагалі можливо, тому рішення про створення парку дуже сміливе і спрямоване в майбутнє. Що стосується програми парку, найкращий спосіб – це залучити до її вирішення жителів Москви, і я радий, що на ділянці планується розміщення спеціального кіоску для збору думок москвичів.

- Проте в Росії складний клімат. Як виживе парк в зимових умовах?
- Дуже важливим є вибір рослин. У новому парку, швидше за все, будуть великі відкриті простори для якихось подій, і там може бути досить вітряно в зимовий час. Тому необхідно створювати такі вітальні - місця, де люди зможуть прогулюватися, відпочивати, ховатися від негоди. Є способи зробити парк комфортним навіть взимку, залежно від рози вітрів і положення сонця. До того ж комфорт в зимовий час – пункт, передбачений технічним завданням конкурсу, а у команд, відібраних журі, є необхідний досвід і всі можливості врахувати клімат.

- Створити прекрасний парк - це пів справи. За парком потрібно доглядати.
- Все, що створено, потребує догляду. Я не знаю, який передбачено бюджет на догляд за парком: бажано, щоб утримання парку не вимагало великих вкладень, але в будь-якому випадку бюджет необхідний – адже планується 12 млн. відвідувачів на рік, потрібно буде лагодити лавки, доглядати за рослинами, стежити за системами поливу і т. д.

- Ви встигли познайомитися з Москвою. Що, по-вашому, потребує зміни з точки зору сучасного міського планування?
- Центр міста надто орієнтований на автомобілі. Московські вулиці занадто широкі, їх складно переходити, і моя порада – позбутися деяких смуг руху. Найчастіше три смуги переходять в шість, а потім знову в три, що абсолютно нераціонально, бо це створює вузькі місця і затори. У Ванкувері ліквідують зайві смуги: наприклад, на мосту з шести смуг одну смугу вирішили віддати велосипедистам. Люди жахались: «Це кошмар! Це не спрацює!». Того дня, коли проект був реалізований, на мосту зібралися журналісти, телебачення, навколо літали вертольоти - всі очікували на величезний корок. Нічого не сталося, різниця абсолютно не відчувалася. Я думаю, якщо влада вирішила зробити парк, то вони зможуть розібратися і з проблемою руху.

Київ затори автомобілі тротуари

Вулиці в центрі Києва. Червень 2013


Інша важлива річ: у центрі Москви знаходяться лише офіси і готелі, а житлових районів дуже мало. Я вважаю, необхідно подумати про способи повернути жителів в центр. Порожні ділянки землі, старі будівлі, не використовувані офіси – все це може бути адаптоване під житло. Багато міст пішли таким шляхом, в тому числі Ванкувер. У моєму рідному Порт-Муді ми переселили третину жителів з передмість в центр. Місто росло вшир, відстані тільки збільшувалися, і ми вирішили зупинити цей процес і сконцентрувати нові будівлі на наявній площі, не виходячи за муніципальні кордони. Ми домоглися цього за десять років.

- Хто виступає ініціатором прийняття рішень в масштабі міста?
- Проект, про який я розповів, був запроваджений в життя завдяки референдуму. Ми показали публіці два шляхи розвитку – старий, який передбачав подальше розростання міста і вирубку дерев, і новий, з більшою щільністю в центрі, і люди проголосували за останній. Рішення позбутися зайвої смуги руху ухвалила міська рада Ванкувера, теж попередньо проконсультувавшись з публікою.

У Канаді дуже поширені громадські консультації: ми презентуємо ідеї широкій громадськості, а городяни дають свої коментарі. Іноді міськрада може вирішити не на користь громадської думки, але всі зауваження враховуються і публікуються на міському сайті. Адже якщо запитати людей, що вони хочуть бачити в парку в центрі Москви, багато хто скаже точно те саме, що й експерти. Можливо, хтось захоче там кататися на конях, тоді ми, можливо, і не зможемо догодити всім і кожному. Але основні речі можна узгодити.

- Ви керуєте департаментом міського планування і парків. У Москві цими речами займаються різні департаменти.
- Дуже важливо інтегрувати міське планування та інші дисципліни. Якщо одна група проектує парки, інша група займається дорогами, а третя – комерційними зонами або житлом, то план буде розрізненим. Тому, коли я почав працювати у Ванкувері, ми об'єднали департаменти парків і міського планування. Створення міста схоже на збирання пазла, і кожен шматочок повинен бути точно вбудований в загальну картину.

Ванкувер Канада


- У чому різниця в тому, як формувалось міське середовище, між Ванкувером і Москвою?
- У Ванкувері ми почали говорити про «компактне місто» декілька десятиліть тому. Раніше окремі функції, такі як спальний район, промзона вздовж річки і бізнес-квартал, були просторово розділені. Це створювало затори і збільшувало час пересування, бо всі добираються на роботу і назад з роботи в один і той же час за одним і тим же маршрутом. До того ж околиці почали розростатися все далі і далі, адже якщо всі ви не можете собі дозволити житло у відносній близькості від центру, ви будете селитися все глибше в передмістях. Тому в багатьох містах Канади зараз створюються штучні кордони, щоб зупинити безконтрольне розростання міст, а житло переноситься в центральну частину, ближче до робочих місць.

- З чого починаються зміни міського середовища?
- Якщо в місті щось йде неправильно, потрібно прийняти рішення про необхідність змін. Все починається з професійної дискусії, але для реалізації змін потрібна політична воля, і часто це досить важко – визнати помилки, здійснені в минулому. Проте завжди можна розробити новий напрямок – для цього буде потрібно декілька пілотних проектів. Наприклад, порожні будівлі міністерств можна трансформувати в житло і подивитися чи впишуться туди люди. Можна зобов'язати забудовника побудувати поруч з новим житлом офіси і допомогти йому з пошуком наймачів приміщень. Місто, розділене за функціями, – це трата часу, продуктивності та якості життя. Якщо ми повертаємо людям дві години на добу, витрачені на пересування з роботи і на роботу, це створює якість життя. Дві години продуктивного часу – це багато. Ні планувальники, ні транспортники не можуть приймати таких рішень самостійно. Політики повинні пропонувати нове бачення розвитку міста, яке поліпшить умови життя людей. Але на це потрібен час.

Дивіться також:

Інтерв'ю з директором Центрального парку Нью-Йорка

Використання зелених скверів (ч.1)

Нове життя промзон

 

Джерело: gazeta.ru

Обговорити на Форумі

Коментарі:

Контакти

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Львівський Електротранспорт
FacebookRSS Feed