image1 image2 image3
Помилка
  • [sigplus] Critical error: The Graphics Draw (gd) or ImageMagick (imagick) image processing library has to be enabled in the PHP configuration to generate thumbnails.

Нове життя промзон

[sigplus] Critical error: The Graphics Draw (gd) or ImageMagick (imagick) image processing library has to be enabled in the PHP configuration to generate thumbnails.

 Westergasfabriek - ВестерГазФабрік

  Еверт Верхаген, голландський урбаніст ділиться думками та досвідом ревіталізації промзон.

   Напередодні в Москві він прочитав публічну лекцію «Друге життя будівель: творчі моделі», а після розповів про майбутнє заводу «ЗІЛ», «Красного Октября», справжніх заторів і ще про те, чому з секретарок виходять найкращі урбаністи.

  Еверт Верхаген(Evert Verhagen) – спеціалізується на трансформації промислових зон і реабілітації покинутих індустріальних об'єктів, засновник агентства Creative Cities і компанії Reuse BV, яка займається пошуком нових функцій для промислових зон та будівель. Він створив концепції парків Westergasfabriek на місці занедбаної фабрики в Амстердамі, реабілітації залізничної території Hofbogen BV в Роттердамі, реконструював старовинну бійню в Касабланці. Нагороджений «Золотою пірамідою», національним нідерландським призом за успіхи в управлінні проектами; нагородою британського ландшафтного інституту Landscape Institute Award і премією за збереження спадщини Europa Nostra.

Еверт Верхаген

  Про розширення Москви

  Ідея зробити Москву в два рази більшою, доклеїти до неї шматок з півдня, – абсолютно абсурдна, якщо не сказати жорсткіше. Таким чином ви зробите з Росії другу Канаду. Там всі люди живуть на тонкій смужці землі вздовж кордону зі Штатами, а дві третини другої за розміром країни світу абсолютно порожні. У вас порожньо від Уралу до Тихого океану, а там взагалі порожнеча. Вам треба оживляти ті дев'ять міст-мільйонників, які є, а не намагатися запхнути всіх у столицю. Так, життя в Москві – це мрія кожного, хто народився за МКАД. Але саме тому ваша влада повинна піклуватися в першу чергу про інші міста, щоб зробити їх знову придатними для життя і привабливими. Про Москву кажуть, що це велике село. На жаль, це не велике село, а майже єдине в Росії справжнє велике місто.


  Про «Красний Октябрь»

  Коли я приїхав в Москву, всі стали запитувати мене, чи схожий проект Westergasfabriek в Амстердамі на ваш «Красний Октябрь». «Анітрохи не схожий», - відповідаю я. Тому що я намагався – і, сподіваюся, у мене це вийшло – зробити таке місце, яке було б зручне всім і де всі відчували б себе в своїй тарілці. «Красний Октябрь» – це взагалі не громадський простір в тому сенсі, в якому я розумію цей термін. У нього дуже слабкі зв'язки з рештою міста. Це анклав, майже гетто.

  По суті, «Красний Октябрь» захоплений найбагатшими людьми. Такі ж речі я зустрічав у всіх багатих містах: в Лондоні, в Парижі. Ціни в барах і ресторанах задерті до такої позначки, що мова явно не йде про звичайних москвичів як потенційних відвідувачів. Я зустрічався з девелоперами «Красного Октября» і сказав їм: «Спробуйте зробити такі ж місця не тільки в самому центрі, і нехай вони не будуть такими закритими». Звісно, в ідеалі такі місця повинні створюватися не девелоперами, а людьми, які наповнюють простір змістом. Якщо місто розвивається органічно, такі речі не треба організовувати, їх треба тільки направляти і стежити за ними, як ми зробили це в Амстердамі і Касабланці.

{gallery slider=boxplus.carousel}photo11{/gallery}

 

  Про промзону «ЗІЛ»

  Ви собі навіть не уявляєте потенціал заводу «ЗІЛ». В по-справжньому крутому місці є три складові: історія, інфраструктура та креативність. Там є те, що не можна створити штучно, – історія. Креативу в Москві хоч відбавляй, інфраструктуру не так складно створити, тому можливості «ЗІЛу» величезні. Але на відміну від «Винзаводу» і «Красного Октября», там не обійтися без участі влади: занадто велика територія, занадто сильно все забруднено, і можна все зіпсувати, якщо не буде єдиної програми. Потрібно дуже чітко продумати, яку будівлю зруйнувати, а яку залишити і навіщо. Без участі влади не обійтися хоч би тому, що там конче потрібна станція метро. 250 гектарів життя не можуть існувати без метро. Але найважливіше – не вбити ні грама історії.

  Про парк на місці готелю «РОСІЯ»

  Я чув, що на місці знесеного готелю «Росія» будуватимуть щось на зразок саду. Окей, це правильна ідея, і я сподіваюся, що все вийде. Я сам із задоволенням би в цьому взяв участь. У Нідерландах дуже мало місця, і ми намагаємося поміщати зелень скрізь, де тільки можна, в тому числі на дахах. Я непогано розбираюся у всяких таких технологіях, але, боюся, ваші чиновники ніколи мене не покличуть, бо вони все повинні робити через тендери і не можуть просто зателефонувати і сказати: «Еверт, допоможи нам». А я б не відмовився, якби покликали. І, між іншим, мої поради коштують зовсім не дорого.

  Про московські пустирі

  Найбільш нелогічне в Москві – поєднання високих і постійно зростаючих цін на нерухомість і величезних занедбаних площ, які взагалі ніяк не використовуються. Там немає ні парків, ні будинків, ні навіть смітників. Просто величезні пустирі на околицях, які роз'єднують такі ж величезні будинки-вежі. Їх було б дуже легко заповнити чим-небудь суспільно корисним, але міська влада занадто любить всілякі плани розвитку на 10, 20 років, і через це нічого не рухається з місця. Деякі речі не потрібно робити: заважати їх робити іншим, наприклад. Віддайте ці місця людям – люди моментально пожвавлять їх.

  Про урбаністів і «Стрєлку»

  Найкращі урбаністи, яких я знаю, – це секретарка, економіст, вчитель і людина взагалі без професії. Сам я за освітою гідролог, але в Нідерландах це нормально, у нас пів країни гідрологи. Я не впевнений, що розуміння міст варто вчити в особливих університетах. Я знаю, що у вас є «Стрєлка», де як раз вивчають міста, – можливо, це й справді варте місце.

  Про затори

  Всі лають московські затори і абсолютно даремно. Хлопці, ви ніколи не були в Касабланці! Там живе в тричі більше людей, ніж у Москві, при такому ж розмірі міста, і взагалі немає громадського транспорту, уявляєте? Взагалі немає. Московські затори – це просто смішно для тих, хто провів там хоч тиждень.
 
  Про майбутнє Москви

  Всі говорять, що московські проблеми – через клімат. Повна нісенітниця! Кожен сіті-менеджер, якого я бачив у своєму житті, говорив, що ось у його-то місті найгірший клімат, і найбільші проблеми, і найменше грошей. Але, скажімо, в тому ж Чикаго з неба теж завжди сиплеться цей довбаний сніг, зате у них є правильна інфраструктура, і він не заважає людям, і це взагалі не сприймається як проблема. Зараз Москва знаходиться в кінці третього десятку в рейтингу привабливості міст. Але років через десять вона може витіснити Пекін з 12-го місця, якщо буде розвиватися в потрібний бік. Той же Пекін взагалі не входив в топ-50 ще двадцять років тому.

  Про креативний клас

  У вас зараз багато говорять про креативний клас в зв'язку з політикою. Важливість цього самого класу давно стала загальним місцем в урбаністиці. Так що, коли ви розберетеся зі своїми політичними проблемами, моя вам порада: візьміться за свої міста. Це може виявитися складніше.

Джерело: the-village.ru

Обговорити на Форумі

Коментарі:

Контакти

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Львівський Електротранспорт
FacebookRSS Feed