image1 image2 image3

Чим заповнити старі промзони

Арабіанранта-Arabianranta

  Фінський урбаніст – про те, чим заповнити старі промзони

  Карі Халін брав участь в оновленні пост-промислового району Арабіанранта(Arabianranta) в Гельсінкі і створенні декількох кластерів. Він розповів, навіщо суспільству такі утворення і з чого починати.

Перетворити занепалу промзону в лофт – пропозиція, яку останнім часом намагаються висувати все частіше. У Москві працює Artplay, «Красний Октябрь», «Винзавод» і «Флакон», в основному це приватні інвестиційні проекти. Петербург шукає місце під творчий кластер на колишніх заводах і виробництвах з подачі міста, а Київ лише обмірковує появу такого в Видубичах. Для того, щоб перетворити неблагополучні мікрорайони або заводські квартали в приємне і корисне місце, потрібен чіткий план і дослідження того, що потрібно людям і чим такий простір можна заповнити. Обговорення цього питання пройшло з урбаністом-практиком Карі Халіненом який розповів чим заповнювати креативний кластер і за чиєю ініціативою він повинен з'являтися.

Карі Халін керує компанією Art and Design City Helsinki, яка впродовж десяти років займалася розвитком неблагополучного району Арабіанранта в Гельсінкі. До початку XXI століття виробництво перенесли, а район був відомий величезною кількістю безпритульних. Після того, як над територією попрацювала команда Халіна, її стали називати лабораторією життя.

Арабіанранта-Arabianranta

Іноземний досвід

По всьому світу креативні кластери створюють себе самі на старих фабриках або полишених будівлях. Мешканцями приміщень стають ті, для кого важливіше всього низька вартість оренди: художники, музичні колективи, кінопродюсери. Тільки в умовах низької оренди вони можуть займатися своїм невеликими справами. Відомо безліч випадків, коли покинуті фабрики були повністю перетворені руками творчих діячів, а потім заселені бізнес-проектами, пов'язаними з культурою.

Арабіанранта-Arabianranta

Арабіанранта-Arabianranta

Тобто держава і бізнес не знали, чого вони хочуть від цих площ, а молоді активісти знали. І лише з часом ними почали цікавитися більш впливові організації, що сприяють подальшому розвитку території. Це швидко стало трендом в європейських містах, де виробництва виводять за місто. Занедбані або закриті приміщення привабливі також своєю історією. Для дизайнерів і музикантів неважливо, в якому стані підлога або стіни, їх приваблює «безлад», в якому вони можуть створити щось своє.
 
Начинка

Ніде в світі не можна створювати кластер без урахування потреб та інтересів критичної маси населення. Це має бути щось просте і недороге, що зможе дозволити собі середній споживач. Тобто заповнювати простір галереями з малозрозумілим мистецтвом, купити яке вже точно ніхто не зможе, помилково. Формат повинен бути зрозумілий усім або багатьом, так що горезвісні галереї та воркшопи – це не єдине, про що потрібно думати.

Наприклад, в Гельсінкі будівлю, в якій зовсім недавно була бійня, перетворили в багаторівневий ринок з фуд-кортом(ресторанний дворик) Abattoir. До цього довго думали і обговорювали, як зацікавити і залучити в такий проект кожного мешканця міста. На той момент в Гельсінкі були майже відсутні заклади громадського харчування з невисокими цінами і зрозумілим простому мешканцю форматом. Тому створити недорогий різноформатний ринок було несподіваним, але дуже потрібним рішенням. Врахували інтереси всіх національностей, що населяють Фінляндію: зробили кафе не тільки з фінською їжею, але й з індійською, пакистанської, китайської. Один з поверхів віддали під еко-кафе, де страви готуються з вирощених неподалік продуктів. Все це живе і ефективно працює.

Арабіанранта-Arabianranta

Арабіанранта-Arabianranta

Досить перспективно використовувати ці простори як бізнес-центри для творчих індустрій, для малого підприємництва, що комбінує бізнес і хобі. Крім цього, працюючи разом, з іншими суміжними професіоналами, вони завжди знаходяться в полі свіжих ідей.

Неважливо, чи включає в себе кластер одну будівлю чи цілий комплекс будов, важлива концепція і правильне зонування – щоб різні частини допомагали працювати одне одному.
 
Місто і бізнесмени

В одному зі своїх проектів культурного кластера ми створили партнерство орендарів і виключили з їх робочого процесу орендодавця, оскільки часто у нього було недостатньо професійних знань у цій справі. При цьому в Гельсінкі вся нерухомість знаходиться у власності приватних осіб. В ідеалі варто створити ініціативну групу – приватну громадську компанію, яка запропонує довгостроковий проект для конкретного будинку його власнику.

Якщо концепт майбутнього кластеру достатньо хороший, він обов'язково зацікавить власника будови своєї довгостроковою перспективою прибутку, а значить він погодиться дати гроші на реконструкцію приміщення. У такому випадку можна навіть не вдаватися до допомоги місцевої адміністрації. Звісно, можна попросити підтримки у міста чи держави, але швидше за все це буде нематеріальна допомога.

Проект Арабія в Гельсінкі

Arabianranta – один з найстаріших районів Гельсінкі, частково місто 500 років тому починалося звідси. Однак в епоху промислового підйому простір перетворився на околиці найкрупнішої керамічної фабрики в Скандинавії. Після закриття виробництва район вважався неблагополучним. Кілька років тому почалося активне освоєння території, тепер тут стара і нова Арабія. Поруч селяться студенти Aalto Univercity і власники дорогих таун-хаусів на березі затоки.
Інша справа, коли міські можновладці вирішують самостійно створити культурний кластер, як зараз відбувається в Петербурзі. По-перше, потрібно починати з малого. Комплексні проекти – це добре, але невідомо, що вийде в підсумку. У них може бути спочатку неправильний посил.

Арабіанранта-Arabianranta

Арабіанранта-Arabianranta

Працюючи над дизайн-проектом району Арабіанранта, ми почали з декількох будівель, щоб зрозуміти, куди рухатися далі. Ми не могли сказати одразу, чим саме варто заповнювати території, оскільки немає універсального рішення. У підсумку в будівлю колишньої керамічної фабрики перенесли Aalto University of Art and Design і навколо нього утворилося необхідне середовище.

Не можна будувати проект спираючись лише на теорії і власні погляди. Має сенс провести дослідження і дізнатися, що буде цікаво людям – результати можуть бути дивовижними, і вдалою може стати найнесподіваніша концепція. У Петербурзі зараз думають, що зробити зі старим ізолятором «Крєсти». Для нього якраз є відпрацьована і досить очевидна схема – нехай зроблять там еко-готель. У Фінляндії аналогічний проект став дуже успішним. Власники навіть придумали акцію: колишнім ув'язненим номер надавався безкоштовно, якщо вони були готові заселитися в свою колишню камеру.
 
Відвідувачі

Чи потрібні кластери людям – це найскладніше питання. Те, яким був перший створений нами кластер, і те, скільки форматів він поміняв з 1995 року, говорить про те, що все більше людей потребують подібних просторів. Раніше це були тільки художники, а зараз – молоді бізнесмени від мистецтва і різні міські активісти. Кластери та креативні простори допомагають людям, які мислять творчо, перетворити своє хобі у справу, що приносить прибуток.

 

Джерело: The-Village.ru

Обговорити на Форумі

Коментарі:

Контакти

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Львівський Електротранспорт
FacebookRSS Feed